Sote-talouden haasteet
Aamukahvit - tutustu tuleviin tilaisuuksiin ja katso tallenteet!

FCG:n Aamukahvit: Sote-talouden haasteet – onko säästäminen jo liian kallista?

Ilmainen asiantuntijawebinaari

Sote-alan resurssipula vaatii huomiota, sillä riittämättömät resurssit heikentävät palvelujen laatua, lisäävät inhimillistä kärsimystä ja kasvattavat yhteiskunnan pitkän aikavälin kustannuksia.

  • Miten hyvinvointialueiden jatkuvasti kasvavat kustannukset saadaan hallintaan, kun samaan aikaan on investoitava henkilöstön pysyvyyteen ja riittäviin resursseihin?
  • Onko budjettikuri mahdollista yhdistää laadukkaan sote-palvelutason säilyttämiseen ja alan kehittämiseen?

FCG:n aamukahvilla aiheeseen johdattelevat erityisasiantuntija Sanna Kautto ja johtava asiantuntija Virpi Pitkänen vieraineen. Tervetuloa linjoille!

Sanna Kautto
Tuoteomistaja
Lähetä viesti
Virpi Pitkänen
Johtava asiantuntija

Virpi on sote-kentän konkari. Hänen ydinosaamistaan ovat monipuolisesti johtamisen ja talouden tietotarpeisiin liittyvät aiheet sekä moninaiset haasteet, joihin haetaan ratkaisuja. Virpin reppuun on kertynyt myös hyte-kokemusta sekä palvelumuotoilun hyödyntämistä.

Lähetä viesti